Wspólność i małżeństwo
Po zawarciu małżeństwa i upływie ściśle określonego czasu obowiązuje ustawowa wspólność małżeństwa. Narzucone jest to wszystko przez przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju. Każdy człowiek, który zawarł małżeństwo musi mieć świadomość, że właśnie istnieje coś takiego jak ustawowa wspólność majątkowa. Oczywiście obejmuje ona cały dorobek małżonków w czasie kiedy trwało małżeństwo. Jednak warto wiedzieć, że wspólności majątkowej nie stanowi majątek odrębny każdego ze współmałżonków.
Można więc zaliczyć do niego między innymi majątek, który został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, wszystkie środki, które pochodziły ze sprzedaży jakiegoś nabytego majątku. Wspólność majątkowa nie obejmuje również przedmiotów, które wykorzystywane były do zaspokojenia osobistych potrzeb jednego ze współmałżonków. Także prawa autorskie nie są uważane za wspólność majątkową. Zawsze jednak małżeństwo zobowiązuje do pewnych wyrzeczeń jak również ustępowania drugiej stronie. Pozwoli to na uniknięcie kłótni sprzeczek oraz wielu nie miłych sytuacji.
W razie rozwodu wspólność majątkowa oczywiście dzielona jest na dwie części. Jedną otrzymuje mężczyzna drugą też kobieta. Natomiast o jej wysokości oraz części zdecyduje wyłącznie sąd. Warto jest więc zastanowić się czy na pewno jesteśmy gotowi do małżeństwa.