Grzeczne dzieci

Rodzice bardzo często dążą do tego, by ich dzieci były grzeczne i posłuszne. Grzeczność definiowana będzie w bardzo różny sposób, choć zwykle uznajemy dziecko za grzeczne, gdy bez oporu wykonuje polecenia, nie złości się i nie sprawia problemów. Okazuje się jednak, że według specjalistów psychologii dziecięcej zbytnia grzeczność dziecka nie jest wcale dobrym objawem. Bardzo często w przyszłości grzeczne dzieci przejawiają pozycje wycofania. Nawyk posłuszeństwa sprawia, że dzieci nie mają odwagi samodzielnie podejmować decyzji.

Wymuszanie na dziecku zbytniej uległości może sprawić, że zaburzony zostanie naturalny proces poznawania świata przez młodego człowieka. Brak własnego zdania i motywacji do działania to główne problemy grzecznych dzieci w dorosłości. Myśląc, więc o grzecznym dziecku powinniśmy pamiętać, że powinno ono eksperymentować, wyrażać własne zdanie, lecz jednocześnie stosować się do wyznaczonych przez rodziców zasad. Pogodzenie energii dziecka z posłuszeństwem jest możliwe. Należy tu przede wszystkim pamiętać, iż zachowania dziecka w dużej mierze wynikają z naśladownictwa.

Stosowanie się do własnych zasad jest tu naczelną zasadą dla wszystkich rodziców. Konsekwentne trzymanie się reguł sprawi, że dziecko będzie im posłuszne, a jednocześnie jego samodzielność zostanie zachowana.